close

büyük beden

İletişimMakale

Hazır Giyim Firmalarına Yönelik Büyük Beden Kadınlar İçin Pantolon Temel Kalıp Hazırlama

AKDENİZ SANAT HAKEMLİ DERGİ

HAZIR GİYİM FİRMALARINA YÖNELİK BÜYÜK BEDEN KADINLAR İÇİN PANTOLON TEMEL KALIP HAZIRLAMA

Bu çalışmada büyük beden bayanlar için hazır giyim üretiminde kullanılmak üzere vücuda oturan pantolon baz kalıp oluşturmayı amaçlamaktadır. Büyük beden bayanların kilo almadan dolayı vücut ölçüleri belirgin farklılıklar gösterdiği için,  hazır giyim üretiminde farklı baz kalıpların oluşturulması gerekliliği ortaya çıkmıştır.


Bu çalışmada iki ayrı hazır giyim imalatı yapan işletme incelenmiştir. Bu işletmelerde yapılan çalışmalarda, büyük beden standart canlı mankenden ölçüler alınmış, numune dikimi yapılıp, denemeler sonucunda baz kalıplar oluşturulmuştur. Bu baz kalıplar çok farklı kumaşlar için de denenip, seri üretim yapılarak piyasaya satışa sunulmuştur. İşletmenin müşteri portföyü ve günün moda trendleri incelenmiş, müşteriden gelen olumlu ve olumsuz eleştiriler dikkate alınarak, iki ayrı baz kalıp kullanılmasına karar verilmiştir. Bayan pantolonu için esneyen ve esnemeyen olmak üzere iki tür kumaşa uygulanabilir kalıplar elde edilmiştir. Bu baz kalıplar hazır giyim imalatı yapan, büyük beden bayan pantolonu imalatına başlamak isteyen ve yeni kurulacak işletmelere ışık tutacak bir çalışmadır. Ayrıca, hazır giyime yönelik eğitim veren kurum ve kuruluşlara da faydalı olacağı düşünülmektedir.

 

Sonuç olarak iki ayrı firmada seri üretimi yapılan denenmiş bu baz pantolon kalıpları ile tecrübeye dayalı yeni bir pantolon kalıp hazırlama sistemi geliştirilmiştir.

Devamı...
WhatsApp chat