close
Temel beden serisi
Temel beden serisi

Serileme, Baz bedenin büyük ve küçük bedenlere çoğaltılmasına denir.Kalıp üzerinde büyültme ve küçültmelerin yapıldığı noktalara sıçrama noktası denir. Serileme işlemi yapılırken baz modelin model özelliklerinin bozulmamasına dikkat edilmelidir. Serileme oranları çocuk, erkek, bayan, büyük beden gibi insan vücut yapılarına göre değişiklik gösterir.
Modelist, hazır giyim firmalarında ürün kalıplarını hazırlayan, istenilen bedenlere serileyen, numune dikimi yapılan, imalat için teknik föy ve dikim talimatını hazırlayan kişidir.
Burada modelistin önemli görevlerinin arasında doğru serileme yapmaktır. Modelist tek bedende bir adet hazırladığı model çok iyi olabilir. Eğer bunu bedenleri çoğaltmada model özelliklerini veremez ölçülerini yansıtamaz ise başarısız olacaktır. Ayrıca toplu kesim yapılacağından firmaya maddi zarara uğratacaktır.

Aşağıdaki verilen tablodaki seri değerleri,  için hazır giyim firmalarının iç piyasa veya müşteriden ölçü tablosu gelmediği takdirde kadın üst giyim (36-38-40-42) bedenler içindir.


Tags : elbise serisitemel bedentemel kalıp
WhatsApp chat