Giysi Model Çizimleri Öğrenci Çalışmaları Teknik Föy Teknik Föy

Hazır Giyim Sektöründe Teknik Föy Hazırlama

Hazır giyimde bir modelin örnek olarak dikilebilmesi ve bu örnek modelin imalatının hatasız bir şekilde üretilebilmesi için bazı yazı ve çizimlerinin bulunduğu belgeye teknik föy denir. Teknik föy özelliği firmanın çalıştığı sektöre göre değişiklik gösterir. Her hangi bir firma teknik bilgileri ve model çizimini bir sayfada hazırlayabileceği gibi başka bir firma bunu üç dört sayfada yapabilir. Buradaki amaç bir modelin hatasız olarak üretiminin yapılabilmesidir.

kadın tunik ölçü tablosu

Teknik föy üretimi yapılacak model özelliğine göre de değişiklik gösterir. Örneğin bir modelde baskı var ise bu model için baskı talimatı hazırlanmak zorundadır. Üretimi yapılacak bu model pek çok renkte kesilebilir. Bu durumda her bir renge göre baskı renklerinin belirtildiği baskı talimatı föyü hazırlanması gerekecektir. Modelin dikim özelliklerini yazıldığı metne dikim talimatı föyü her ürün için hazırlanır. Ayrıca üretimi yapılacak modelin model özelliklerine göre her bedenin ölçülerinin bulunduğu ölçü tablosu  bulunması gereklidir.

 

Hazır giyimde üretimi yapılacak modelin çiziminin yapılması, üzerinde dikiş özelliklerinin ve aksesuarların belirtildiği model resmine teknik çizim denir. Hazır giyim sektöründe bu çizimler genellikle CorelDROW programında yapılmaktadır.Burada öğrencilerin derste yaptıkları teknik föy örnekleri bulunmaktadır.

şort / teknik föy

şort / teknik föy

 

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply