Hazır Giyim Sektöründe Teknik Föy Hazırlama

Cansu Güneş
Edanur Haliloğlu
Gizem Dinçer
Yasemin Özgün
Zekariya Akar
Tuğba Özyılmaz
Şeyda Yıldırım
Şevval Günal
Sümeyye Bulun
Sinem Güvenc
Seda Özge Yılmaz
Seda Halime Orhun
Remziye YILDIZ
Nagihan Horsanlı
Miyeser Çepni
Merve Çimen
Merve Ateş
Melek Tonyalı
Mehmet Can Çeyt
İlayda Akgül
HAZAL ÜLKER
Hande Korkmaz
Ezgi Bingöl
Eneş Şahin
Ecem Ulutaş
Ece Dalkıran
Ebru Özcan
Çağla Günaydı
Cansu Şentürk
Büşra Doğru
Burcu Doğru
Berrin Sırdaş
Bahar Özdemir
Arezoo Khavandgar

Hazır giyimde bir modelin örnek olarak dikilebilmesi ve bu örnek modelin imalatının hatasız bir şekilde üretilebilmesi için bazı yazı ve çizimlerinin bulunduğu belgeye teknik föy denir. Teknik föy özelliği firmanın çalıştığı sektöre göre değişiklik gösterir. Her hangi bir firma teknik bilgileri ve model çizimini bir sayfada hazırlayabileceği gibi başka bir firma bunu üç dört sayfada yapabilir. Buradaki amaç bir modelin hatasız olarak üretiminin yapılabilmesidir.

kadın tunik ölçü tablosu

Teknik föy üretimi yapılacak model özelliğine göre de değişiklik gösterir. Örneğin bir modelde baskı var ise bu model için baskı talimatı hazırlanmak zorundadır. Üretimi yapılacak bu model pek çok renkte kesilebilir. Bu durumda her bir renge göre baskı renklerinin belirtildiği baskı talimatı föyü hazırlanması gerekecektir. Modelin dikim özelliklerini yazıldığı metne dikim talimatı föyü her ürün için hazırlanır. Ayrıca üretimi yapılacak modelin model özelliklerine göre her bedenin ölçülerinin bulunduğu ölçü tablosu  bulunması gereklidir.

 

Hazır giyimde üretimi yapılacak modelin çiziminin yapılması, üzerinde dikiş özelliklerinin ve aksesuarların belirtildiği model resmine teknik çizim denir. Hazır giyim sektöründe bu çizimler genellikle CorelDROW programında yapılmaktadır.Burada öğrencilerin derste yaptıkları teknik föy örnekleri bulunmaktadır.

şort / teknik föy

şort / teknik föy

 

Leave A Comment

Your email address will not be published.