Mesleki Yazılar

Drapaj

drapaj

Kalıp hazırlama yöntemleri

 • Biçki sistemi ile kalıp hazırlama
 • Doğrudan ölçü kullanılarak kalıp hazırlama
 • Hazır giysi üzerinden kalıp hazırlama
 • Drapaj yöntemi ile kalıp hazırlama

Drapaj yöntemi ile kalıp hazırlama

Drapaj canlı veya cansız manken üzerinde çıkartılan kalıp sistemine denir. Bir heykeltıraj gibi drapaj da modacıyı üç boyutlu bir çalışma yapmasını sağlar.

Drapajın Tanımı

Drape konusu yüzyıllar boyu gerek resim gerek heykel sanatı, gerekse giyim sanatında önemli bir yer teşkil etmektedir. Drapaj, draper kelimesinde türetilmiş, giysilere uygulanan çeşitli büzgüler, pililer, verilen şekiller ve bolluklar anlamına gelen Fransızca bir sözcüktür.

Drapaj canlı veya cansız manken üzerinde çıkartılan kalıp sistemine denir. Bir heykeltıraj gibi drapaj da modacıyı üç boyutlu bir çalışma yapmasını sağlar. Bu yöntemle abiye, fazla kesikli ve drepeli ürünlerin kalıpları hazırlanır. Bu yöntem tasarımcıya birebir kumaşla çalışma şansı tanıdığından dolayı yaratıcılığı yüksek seviyeler çıkartmaktadır. Ayrıca, doğrudan vücut üzerinde uygulanmasından ötürü giysinin vücut ile ilişkisi mükemmel uyum içerisinde olmaktadır.

Drapajın Tarihcesi

M.Ö. döneminde yaşamış olan uygarlıklarda kadın ve erkek giyiminde, bedenlerini örtmek amaçlı kumaşı drapeler oluşturarak kullandıkları görülmektedir. Bunların en belirgin olanları Arkakaik döneminde, Yunan giyiminde ve Klasik dönemde, Iyon Kitonlarında, Roma döneminde erkek ve kadınların giydikleri toga ve tuniklerde kumaş drapeleri büyük değer kazanmıştır. İngiltere’de III. Henry döneminde son derece gösterişli ve güzel kumaşlar kullanılmıştır.

Romalılar Etrüsk sanatını yıkmışlar ve Yunan Sanatını benimsemişlerdir. Fakat Romalılar, her fırsatta incelik ve fazla işlemeye yer vermişlerdir. Tunikler genel olarak drapelerle tutturulmuştur.

Klasik Devirde kadınlar ve erekekler hemen hemen aynı elbiseleri giymişlerdir. Giyilen elbiselere kiton(chiton), himasyon(himation), ve peplos denirdi. Kiton bir çeşit tuniktir. Etek uçlerına küçük ağırlıklar dikilir, dikilen bu ağırlıklar drapelerin dökümlerinde düzgünlük ve zariflik sağlamaktadır.

İngiltere’de III.Henry döneminde soyluların giydiği kıyafetler o kadar güzel ve gösterişlidir ki ,  metrelercesini  bir arada kullanma  isteğini uyandırmıştır. Bunun içinde drapeler pek çok kullanılmıştır ve hatta bu devre “drape yüzyılı” bile denmiştir.

Drapajın Genel Özellikleri

Bireyselliğin ve farklılığın ön plana çıktığı günümüz modasında kişilerin zevklerinin

tatmin edilmesinde, teknolojinin yetersiz kaldığı noktada, drapaj tekniği ile kalıp hazırlama  ön plana çıkmaktadır.

Ünlü modacı Erte, kadın vücudunu giydirmenin en az mimarlık kadar zor bir sanat

dalı olduğunu söylemiştir. Böyle ifade edilen giyim sanatını doğru bir şekilde uygulamak

çok önemlidir. İnsanların beklentilerini hatasız gerçekleştirebilmek için, bazen seçilen elbise

modeline göre drapaj tekniğiyle çalışmak en doğru yöntem olacaktır.

Günümüzün seçkin modacıları ve modaevleri, koleksiyon çalışmalarında drapaj

tekniğini kullanmaktadırlar. Çünkü drapaj tekniği, farklı ve hayranlık uyandıran tasarımların

hazırlanmasını daha da kolaylaştırır, sonucun doğru ve istenilen niteliklerde olmasını sağlar.

Sadece modacılar ve modaevleri değil, giyim sektöründe önemli bir yere sahip olan gelinlikve abiye kıyafet butikleri de drapaj tekniğiyle çalışarak, bir çok genç kızın hayalini

gerçekleştirmektedir.

Drapaj / Model Uygulama

Drapaj / Model Uygulama

Eğer çalışacağımız beden ölçüleri cansız mankenle uyuşmuyorsa cansız manken çeşitli maddelerle (örneğin: tahta pamuk, elyaf) doldurulur. 3 Boyutlu olarak manken üzerinde model çalışmaları yapılır ve bu çalışmalar kalıplara aktarılır. Bazı modellerin (drapeli, asimetrik vb.) kalıplarının biçki yöntemi ile çıkarılması zor ya da oldukça uğraştırıcıdır. Bu tür modellerin kalıplarının drapaj yöntemi ile çıkarılması işi kolaylaştırmaktadır.

Drapaj ve drepe kelimelerin anlamları birbiriyle karıştırılmaktadır. Drepe giysi üzerinde uygulanan büzgüler ve pililere denilir. Yani drape drapaj tekniği içinde yer alır.

Drapaj aynı zamanda bazı kaynaklara göre kumaşın ya da çalışılan kağıdın giysi konumundaki görüntüsüdür.

Drapaj yöntemi ile kalıp çıkarma tekniğine duyulan ihtiyaç:

 1. Vücuda oturan modellerde doğrudan kalıba ulaşmak için kullanılmaktadır. Kalıp vücut şekline göre hazırlanacağından yanılma payı olmayacaktır. Ya da az olacaktır.
 2. Oransız vücut yapısı olan kişilerde uygulanır. (Örneğin göğsü büyük baseni küçük kişilerde olduğu gibi.) Oransız ve asimetrik vücutlara uygun modelleri seçme ve belirli kurallara göre çalışma yeteneğinin kazandırılmasını sağlar.
 3. Birebir kumaşla çalışılabilir olması dolayısıyla tasarımcının yaratıcılığı yüksek seviyeler çıkarttığı için uygulanır.
 4. Drapeli modellerde kullanılan kumaşların özelliklerini tanımayı sağlar.
 5. Model ayrıntılarının (kuplar, kollar, cepler, etek ve beden vb.) oranlarını bir bütünde görmeyi ve estetik açıdan uyumunu ve kullanılan kumaşın giysi dikildikten sonra alacağı efekti dökümünü görebilmek için bu yönteme başvurulur.
 6. Manken üzerinde bitmiş bir modelin görünümünü önceden ön görebilmek.
 7. Drapaj çalışana prova yapma yeteneğini kazandırır ve geliştirir.

 

You Might Also Like

No Comments

  Leave a Reply